![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 15018483
*
nr 1501 8483
CANDLESTICKS
+ vase, 3 pcs, late 19th century, nysilver/glasinsats. Height: 24-36 cm,
+ vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm
Estimate:
600
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday November 7 2022
at 19:36:48
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/11 15:20:58
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasinsats ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal vas
-
6338 CANDLESTICKS
4 pcs, wood, Birgitta Hedlund. Height: 34 cm,
Present: SEK 700
Auction ends
in 8 days
1 juli at 18:41
-
6327 CANDLESTICKS
one pair, baroque style. Brass. Height: 20 cm,
Auction ends
in 8 days
1 juli at 19:28
-
6328 CANDLESTICKS
one pair, Bersbo, Oscars + Oscarsgruvan 1987, mal..//
Auction ends
in 8 days
1 juli at 18:14
-
6092 CANDLESTICKS
one pair, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-..//
Auction ends
in 8 days
1 juli at 20:30
-
6163 CANDLESTICKS
one pair, nickel silver. Height: 31 cm,
Auction ends
in 8 days
1 juli at 18:46
-
6027 CANDLESTICKS
one pair, silver, otydliga stämplar. Height: 23 cm..//
Present: SEK 3000
Auction ends
in 8 days
1 juli at 19:11
*
CANDLESTICKS
nr 1501 8483
CANDLESTICKS
+ vase, 3 pcs, late 19th century, nysilver/glasinsats. Height: 24-36 cm,
+ vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm
Estimate: | 600 |
---|---|
Sold: | SEK 300 |
Auction date: |
Monday November 7 2022 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
5/11 15:20:58 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: glasinsats ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal vas
-
6338 CANDLESTICKS
4 pcs, wood, Birgitta Hedlund. Height: 34 cm,
Present: SEK 700
Auction ends
in 8 days
1 juli at 18:41 -
6327 CANDLESTICKS
one pair, baroque style. Brass. Height: 20 cm,
Auction ends
in 8 days
1 juli at 19:28 -
6328 CANDLESTICKS
one pair, Bersbo, Oscars + Oscarsgruvan 1987, mal..//
Auction ends
in 8 days
1 juli at 18:14
-
6092 CANDLESTICKS
one pair, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-..//
Auction ends
in 8 days
1 juli at 20:30 -
6163 CANDLESTICKS
one pair, nickel silver. Height: 31 cm,
Auction ends
in 8 days
1 juli at 18:46 -
6027 CANDLESTICKS
one pair, silver, otydliga stämplar. Height: 23 cm..//
Present: SEK 3000
Auction ends
in 8 days
1 juli at 19:11